BIONIKA
Inovácie inšpirované prírodou


Bionika ako vedný odbor sa delí na nasledujúce časti:
- História - zaoberá sa vývojom oboru.
- Bionika štruktúry – zaoberá sa skúmaním, popisovaním a porovnávaním rôznych biologických štruktúr a nekonvenčných materiálov.
- Stavebná bionika – prírodné stavby, od používania klasických materiálov (hlina) cez štruktúry ľahkých konštrukcií (pavúčie siete), cez membránové a škrupinové konštrukcie (ulity a mušle), ochranné (panciere), variabilné, recyklovateľné konštrukcie s dokonalým pokrytím plochy (prekrývanie listov, medové plásty), až po ideálne vyladenie smerovania plôch (voči slnku, vetru).
- Klimatická bionika – sleduje pasívne vetranie, chladenie a kúrenie. Svišť prériový využíva v technike známy bernuliho princíp na vetranie svojej nory. Termitištia a iné stavby slúžia ako príklady pre stavbu tzv. ekologických domov.
- Konštrukčná bionika – porovnáva a analyzuje konštrukčné elementy a mechanizmy zo sveta prírody a techniky. Typickým príkladom je analógia bodliak – suchý zips (objavený Georgom de Mestralom v roku 1957 je v súčasnosti predmetom vyše 1700 patentov [4])
- Bionika pohybu – beh, plávanie, lietanie sú základnými formami pohybu v prírode. Prúdenie, jeho optimalizácia ako základ pre vysokú energetickú účinnosť pohybu. Líši sa od malých organizmov (hmyz, mikroorganizmy vo vode a.i.) až po velikánov, žralokov a delfínov. Skúma hybné mechanizmy pohonných orgánov, ich prispôsobenie prostrediu a okolitému prúdiacemu médiu.
- Bionika zariadení – úzko súvisí s bionikou štruktúry a konštrukčnou bionikou. Zameriava sa na vývoj zostáv, celkových konštrukcií na prírodnej báze. Zaujímavé výsledky sú na poli pohonov, špeciálne pneumatických a hydraulických (pumpa na báze rybieho chvosta a.i.).
- Antropo-bionika – zaoberá sa vzájomným pôsobením človeka a vonkajšieho sveta. Plynulý pohyb ruky zabezpečujú svaly. Ako fungujú? Čím zo sveta techniky sa dajú nahradiť? Existuje spôsob akým využiť princíp ich fungovania? Čo šľachy? Ako spojiť pohon s rámom? Ako využiť svaly čo najefektívnejšie? To sú otázky, ktoré si kladie antropo-bionika. Riešenia sú úspešne aplikované do konštrukcie robotov a protéz.
- Senzorová bionika – snímanie fyzikálnych a chemických stimulov, lokalizácia a orientácia v priestore, to sú základné úlohy tohto odvetvia bioniky. Ako si s nimi poradili netopiere alebo ako je regulovaný cukor v našom tele je obdivuhodné a stojí za to tieto princípy skúmať a analogicky riešiť technické hlavolamy.
- Neurobionika – skúma akým spôsobom analyzujú, rozpoznávajú a spracovávajú informácie prírodné systémy. Neurónové siete už sa udomácnili vo svete techniky a na ďalšie tajomstvá, ktoré skrývajú prírodné systémy ako mozog sa postupne prichádza.
- Bionika procesov – skúma procesy a premeny v prírode, ich spôsob fungovania a riadenie. Typickým príkladom je fotosyntéza prebiehajúca v bunkách rastlín, tiež spôsoby recyklácie zbytočných organizmov.
- Evolučná bionika – používa evolučné stratégie pre vývoj zariadení. Prirodzený výber založený na metóde pokus – omyl sa snaží jednak simulovať matematickými modelmi, jednak v experimentálnej forme hľadať najschopnejšieho kandidáta na plnenie danej úlohy. Prvý so spomínaných prístupov, zvaný genetické algoritmy, prežíva v súčasnosti boom súvisiaci s prudkým nárastom výpočtových výkonov počítačov. V programoch sú simulované jednotlivé generácie zariadení, výber najlepších a ich ďalšie mutácie.
Predložené rozdelenie naznačuje, že bionika má široký záber a inovácie inšpirované prírodou majú uplatnenie nie len v najrôznejších odvetviach techniky, ale aj v manažérskych prístupoch a prírodných vedách. Pritom je dôležité, že pri tomto type inovácií sa jedná o ekologické riešenia, ktoré neškodia prírode. Autorka Janine M. Beynus v [1] toto vyjadruje nasledovne:
„V spoločnosti, ktorá si zvykla vládnuť alebo ‘vylepšovať’ prírodu je táto inšpirácia radikálne novým prístupom, revolúciou. Na rozdiel od priemyselnej revolúcie, bionická revolúcia predstavuje obdobie založené nie na tom, čo môžme vyťažiť z prírody, ale čo sa od nej môžme naučiť.“
Zoznam použitej literatúry
- 1. BENYUS, J.: Biomimicry: Innovation Inspired by Nature. New York, 1998
- 2. DARWIN, CH.: On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life, London, 1859, http://www.literature.org/authors/darwin-charles/the-origin-of-species
- 3. NACHTIGAL, W.: Bionik, Grundlagen und Beispiele für Ingenieure und Naturwissenschaftler. Springer-Verlag, Berlin Heidelberg, 1998
- 4. VINCENT, J. a kol.: Systematic technology transfer from biology to engineering, University of Bath, published online, http://www.bath.ac.uk/mech-eng//biomimetics/TRIZ.pdf